Sirius 52cm onboard undermount rangehood. SM923L520
SM923L520
BACKORDER
Pay In 4
Zip
Include a Back Up Plan?
Shipping Options
Enter your suburb and/or postcode below for delivery information:
Product Highlights
  • Air Flow: 800m3/h(M³/H)
  • Rangehood Size (cm): 52
  • Rangehood Type: Undermount
  • Warranty (Years): 3
Product Overview
Sirius 520mm Onboard Undermount Rangehood, SM923L520
KEY FEATURES:
  • Made in Italy: This rangehood is specially handcrafted in Italy.
  • Lighting adjustment: Adjustable brightness and warmth (Kelvin) strip LED light.
Specifications
  • Global
    • Model Number: SM923L520
    • Rangehood Type: Undermount
  • General
    • Colour: Stainless Steel
    • Control Type: Buttons
  • Size
    • Duct Diameter (mm): 150
    • Rangehood Size (cm): 52
  • Performance
    • Air Flow : 800m3/h(M³/H)
    • Number Of Fans: 1
    • Speed Levels: 4
  • Lighting Features
    • Lighting Type: LED
    • Number Of Lights: 1
  • Filter Information
    • Filtration : 18/10 grade stainless steel baffle filter
    • Number Of Filters: 1
  • Energy Specification/Power
    • Motor Type: Single Motor
    • Noise Level (dBa): 45
  • Dimensions
    • Depth: 290mm
    • Height: 270mm
    • Width: 520mm