Blanco SUBLINE 700-U Undermount Sink SUBLINE700UBK5
SUBLINE700UBK5
IN STOCK - LOW STOCK
Pay In 4
Zip
or up to 6 months interest free. Fees apply.
Shipping Options
Enter your suburb and/or postcode below for delivery information:
BLANCO 53L SINGLE BOWL UNDERMOUNT SINK, BLACK SUBLINE700UBK5
Key Features:
ENGINEERED IN GERMANY
DURABILITY
HYGIENE + PLUS™
MAXIMUM BOWL SIZE
Due to the smallest possible radii of 15mm it allows for a large sink area and a modern classy look.
DESIGNER WASTES
Specifications
  • Global
    • Model Number: SUBLINE700UBK5
    • Sink Type: Undercounter
  • General
    • Colour: Black
    • Installation Type: Undermount
    • Material: Granite, Stainless Steel
  • Features
    • Acid Resistant: Yes
    • Heat Resistant: Yes
    • Integrated Overflow: Yes
    • Reversible Sink: No
    • Scratch Resistant: Yes
  • Size
    • Cabinet Size (mm): 800
  • Design
    • Number Of Holes: 1
    • Waste Outlet: Designer Wastes
  • Dimensions
    • Cut-Out Dimensions (mm): 700W x 400D
    • Depth: 460mm
    • Height: 190mm
    • Overall Dimensions (mm): 730W x 460D x 190H
    • Width: 730mm