Blanco Single Bowl Undermount Sink - White SUBLINE700ULWK5
SUBLINE700ULWK5
BACKORDER
Pay In 4
Zip
or up to 6 months interest free. Fees apply.
Shipping Options
Enter your suburb and/or postcode below for delivery information:
BLANCO 1 & 1/3 SINGLE BOWL UNDERMOUNT SINK WHITE SUBLINE700ULWK5
Key Features:
ENGINEERED IN GERMANY
DURABILITY
HYGIENE + PLUS™
MAXIMUM BOWL SIZE
Due to the smallest possible radii of 10mm it allows for a large sink area and a modern classy look.
DESIGNER WASTES
Specifications
  • Global
    • Model Number: SUBLINE700ULWK5
    • Sink Type: Bench
  • General
    • Colour: White
    • Installation Type: Undermount
    • Material: Granite
  • Features
    • Acid Resistant: Yes
    • Heat Resistant: Yes
    • Integrated Overflow: Yes
    • Scratch Resistant: Yes
    • Stain Resistant: No
  • Size
    • Bowl 1 Dimensions: 490W x 400D x 200H
    • Bowl 2 Dimensions: 190W x 400D x 140H
    • Bowl 1 Capacity (L): [object Object]
    • Cabinet Size (mm): 800
  • Design
    • Waste Outlet: Designer Waste
  • Dimensions
    • Cut-Out Dimensions (mm): 700W x 400D
    • Depth: 460mm
    • Height: 200mm
    • Overall Dimensions (mm): 730W x 460D x 200/140H mm
    • Width: 730mm